İş Fikirleri

Berber Nasıl Olunur? & Erkek Kuaförü Nasıl Olunur? 2022

Berber oluyorsunuz diye merak edenlerea, nasıl hakkında bilgi verebilme konusunda bu sözdeleri. Oğlunun saç kesimine veya sakalı kesimine yapılan zamlar ile birlikte berberlik mesleğine olan ilgi artıyor. İnsanlarla berber dükkanları açmak için ve bu mesleğe giriş yapmak için yapılacak.

Erkek kuaförleri bir saç ve sakal gibine en az 40, 50 TL bir miktarlar. Durum böyle olunca bu iyi durumda para kazandığını görebiliyoruz. İyi para derken; işler orta olan bir berberin aylık gelirinin en az 6, 7 bin TL olması gerekiyor. Nedenlerimizi de aşağılarda hesaplamalar ile anlatacağız.

Berber Olmak İçin Gerekli Şartlar Neler? Bir Eğitim veya Sertifika Gerekiyor mu?

nasıl berber olunur

Bu mesleği araştıran en çok merak edilen yerlerden biri de; herhangi bir eğitim veya sertifikaya sahip olmadan doğrudan bir dükkanberberlik sınavıdır.

Bu mesleğe sahip olmak için berberliğin olması gerekenlere ve eğitime sahip olması gerekiyor. Mesleğin eğitimini yer ”Mesleğin Eğitim Kursları”dır. Yakınınızda bir yerde bir Meslek Eğitimi Kursuna berberliği” eğitimini verilip verilmediğini sormalısınız. Yeterli derecede eğitim almak isteyen eğitim programlarından sonra, yerdeki eğitim bu araçta ve eğitim vermektedir.

Çıraklık için şartlar:

  • En az ilköğretim olmak,
  • 14 yaşını doldurmuş olmak,
  • 19 gün almamış olmak,
  • Bu mesleğina sahip olmak herhangi bir sağlık sorunu olmak engel,
  • Görülecek eğitim işte bir iş yeri sahibi ile çıraklık talebik gerekli.

Eğitim Süreci ve İçeriği

berberlik işlemi

Eğitim sürecindenberlik ile ilgili her türlü konu ayrıntılı olarak işlenir ve uygulamalı şekilde gösterilir.

Eğitim süreci ilköğretimi bitirmiş olanlar için 3 yıldır. Lise ve daha üst düzeyde eğitim alanları için ise 1,5 yıldır. Haftada bir gün ders ders görülürken diğer 5 gün pratik yapılır.

Mesleki eğitim güvenliği, Matematik Türkçe, Meslek Matematiği, İşletme Bilgisi Ve Kooperatifçilik, Toplam Kalite Yönetimi gibi Genel Bilgi Dersleri ile Teknik Resim, İş, Meslek Resmi, Meslek Bilgisi, Meslek Sağlık gibi meslek derslerini alırlar.

Uygulamalı olarak yapılande berberlik, öğretmenler tarafından size tanıtılır. bundan sonra sizin için uygun olandır. Saç hakkında genel bilgiler ve saç kesiminden kullanılan spreyin nasıl kullanılacağı kadar her şey uygulanır.

Eğitimden Sonraki Süreç; Berber Dükkanı Açmak

Eğitimlerin sonrasında burada bir ber dükkanın olması gerekiyor. İşi kurabilecek bir dükkanlarınız yoksa, dükkan kiralamalı veya satın almalısınız.

Bu fiyata dikkat edilmesi gereken eşyalardan bahsedenlerden. Bu satın alacağım daha ayrıntılı makalenin de linkini aşağısına koyacağım. Dükkan açma detaylarını daha çok meraktan o verilerden alınana ulaşabilecekler.

Şimdi özet şekilde yapılması gerekenlerden söz.

1- Dükkan eşyası

Dükkanı nereye açacağınız çok önemli bir konu. Sırf ısmarlama, bu makayla doğru kandır. Dükkanı kurmayı bir yerin ihtimalinin olması gerekiyor. Çok bir insan olmasaydı, en fazla sayıda bir insan kalabalıkta sizin için düşünülemez.

Dükkanın seçimini yapmak için sadece insanne satın almak, donanımınızın gözden geçirin. Çok bir kiralık dükkan bulduğunuz yerde burada bu çok fazla sayıda güzel varsa, o yer uygun olmayacak. Kendinize çok yakın olmaya özen gösterin.

2- Dükkanın dizaynı

Dükkanın gösterişli olması ve olması gerekiyor. Müşteri gözündeki düşünüldüğünde, bu işe yönelik düşünmeyi düşünmeli. Bunu müşteriye düşünmek için bir mağazanın dış tasarımı güzel olmalıdır. Sadece dış mekan içi de ferah ve güzel olmalı.

3-Kişisel Kalite

Eğer yanınızda bir çırak çalıştıracaksanız onun da size kadar iyi olması gerekir. Sadece saç kesimi konusunda değil, müşterilerle tüm bu hoş fikirle ilgili. Eğer siz tek kişilik olacaksınız.

4- Gerekli evrakları almak

Dükkanı doldurmak için belediyeden gerekli evrakları gerekiyor. birlikte bir şekilde Berberler Odasının yararlanmasını sağlamanız.

5- Müşteri notu

bu meslekte olduğun meslekte en benzer yerlerden biri; müşteridir. Güleryüzlülüğünüzle, iletişim gücünüzle ve saç kesiminiz ile memnun olmak için gerekli olan, aynı müşteri tekrar boyutlandırma ve herkese merhaba.

Önemli: Detaylı bilgi araştıranlar için için ”Berber Dükkanı Nasıl Açılır” başlıklı makalemi yazının üzerinde üzerinde olabilirsiniz.

Berberler Ne Kadar Kazanıyorlar?

Bu işe girmeyi düşünenlerin de en fazla araştırıldığı ve meraktan kaynaklandığı için ne kadar kazanıldığıdır. Bu kadar net olarak bir cevap vermek pek mümkün olmayacakber bir örnek vermek için ortalama bir kadar kazanabileceğinizle birlikte hesaplayacağız.

Son yapılan zamlar ile birlikte eskiden yapılan saç kesimi 25 TL iken, 35 TL oldu. Buraya ayrıntılı bilgi bölümünden ulaşabilirsiniz. Tabi ki haberde belirli saç kesimleri her ilde yardımlaşma gösterebildiği gibi, berberin bu kadar küçüklere uygun bir şekilde gösterilemez. Genel olarak şehir gibi merkezde bu miktarlara uyulduğu biliniyor.

Bir berber dükkanda kişisel barınmadan tek başına evde ele alınabilir.

Günde ortalama 10 kişi varsayalım ki bu çok rahat şekilde geçilebilir.

Gelen 10 kişi 5’i sadece saç kesimi için gelsin. Diğer 5’i ise saç kesimi için geliyor olsun.

sistem haberde sözlerdeki fiyatları ele. Bir saç kesimi 35 TL, saç sakal ise 55 TL’dir.

10’i tahmin etmiştik ve 5′ kesimi içindi yani saçından gelecek 35×5=175 TL.

10 diğer kullanıcı 5’inin ise hem saç kesimi için varsayılmıştık. Bunun için 55×5= 275 TL olarak karşımıza çıkıyor.

10 bırakacak olan toplam para ise 175+275= 450 TL oluyor. Hadi biz buna bir iki gelmeyeceğini varsayarak 400 TL diyelim. Günlük 100 TL’de gider olarak hesaplayalım. Günde 300 TL kar olmuş olacak. Ay olarak hesapladığımızda ise 300×30= 9.000 TL etmektedir.

Diyelim ki kullanıcı ihtiyaçlarını ve saç kesimlerinin boyutları fazla. O zaman 9 bin TL’den 2 bin TL çıkaralım. Bin TL’si kiralaysın diğer bin TL’de başka giderler olsun. Hatta isteyen varsa 3, 4 bin TL’de genişletme. Ancak daha fazla kafa karıştırabilirlik olur. 3 bin TL bile çıkarsak 6 bin TL gibi bir kar kalacak. Bu nedenle, neyi neyin değiştireceğini hesaplarsak, bu durumu iyi bir hale getirmek için hesaplarsak kullanmak.

Yani işler iyi yapan bir berber, dükkanın iyi olması ve memnunin olması durumunda aylık bir memurdan gelirinden aşağı düşecek olacak.

Yorum yapmak için tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İş fikirleri, internetten para kazanma, dükkan açmak, finans kredi, ek iş fikirleri ve devamında bir çok içeriğe ücretsiz ulaşabileceğiniz bir sayfaya hoş geldiniz.

Copyright © 2022 Stylistheart.com

To Top